קרוב לשלושים אלף עולים מפולין הגיעו לישראל בעליות המרכזיות בשנים 1949-1959, נטעו שורש והקימו משפחות בישראל. צאצאי אותם עולים מוערכים כיום בכמאתיים וחמישים אלף אנשים, אשר מחזיקים באילן יוחסין ושורשים המאפשרים להם לתבוע מרשויות מדינת פולין אזרחות פולנית.

אזרחות פולנית ניתנת לאחר בחינה מוקפדת של השושלת המשפחתית, נשענת על מסמכים כאשר חובת ההוכחה להציג קשר משפחתי אל המדינה רובץ על כתפי מגיש הבקשה. מדובר בהליך בירוקרטי מורכב, המצריך מעורבות משפטית, ייצוג וליווי של עורכי דין מקצועיים בתחום בישראל ובפולין.

התנאים לקבלת אזרחות פולנית:

ככלל, רשאי כל אדם שיוכיח כי נולד בפולין (או בשטחים שהיו בשליטתה) ו/או החזיק בעבר אזרחות פולנית, וצאצאיו ללא הגבלה של דורות- זכאי לקבלת אזרחות פולנית מחודשת. סייג לזכאות הוא אזרח פולני אשר איבד ביודעין את אזרחותו בעודו בחייו (בנסיבות של שירות בצבא זר, קבלת אזרחות זרה בניגוד לחוק הפולני וכדומה).

חובת ההוכחה: אזרחות פולנית תינתן כנגד בקשה מפורטת ככל הניתן, הכוללת הוכחות ומסמכים קבילים כחוק המצביעים על אילן היוחסין והקשר המשפחתי אל מדינת פולין.

מסמכים אלה ניתן לאסוף במעמקי מאגרי המידע המשפחתיים: תעודת עלייה, תעודות ואסמכתאות על לימודים בפולין, מסמכים הנוגעים לעסק או תעסוקה, אחזקה ברכוש ובנדל"ן (גם אם אלה אינם בתוקף עוד), תעודות נישואין או כל מסמך אשר יעיד על קשר למדינה.

מקור נוסף לאיסוף המסמכים הוא משרדי הרשויות בישראל מהם ניתן להנפיק ולשחזר תעודות עלייה וקליטה, זכאות וקבלת תמיכה על בסיס העלייה, תיעוד להתקשרות של הקשר הפולני אל מוסדות ישראלים בתקופת עלייתו ועל בסיס זה ומסמכים קשורים אחרים.

המקור השלישי והמורכב יותר להשגת המסמכים האמורים הם מוסדות ורשויות מדינת פולין. בפניה מסודרת ואחראית לרשויות המדינה ניתן לבקש לשחזר מסמכים הנוגעים לאזרחותו של האדם האמור, גם אם זה אינו בין החיים עוד, וזאת בהצגת אסמכתאות לקשר המשפחתי. בפולין ארכיון עשיר, מקצועי ומסודר הכולל תיעוד למסמכים אשר נכתבו והוגשו עשרות שנים אחורה, בניהם גם מסמכים מטעם הצלב האדום.

תהליך קבלת אזרחות פולנית

תהליך קבלת אזרחות פולנית על פניו אינו מורכב וכולל שלבים אחדים בסך הכל. יחד עם זאת חשוב לדעת כי המרחק בין השלבים עשוי לארוך מספר חודשים בכל פעם ולחייב את המבקשים לאיתור מידע ומסמכים והתנהלות בירוקרטית מורכבת:

הערכת זכאות– הערכת הזכאות מתבצעת על סמך שיחה ראשונית, היכרות עם ההיסטוריה המשפחתית, היכולת לאתר ולהשיג מסמכים, וזאת ביחס למדיניות הפולנית. מומחים ובעלי מקצוע המנוסים בהתנהלות ובבקשות אזרחות פולנית יידעו להעריך באופן כמעט מדויק את סיכויי הזכאות והמאמצים הנדרשים להוכחת קשר בין המבקש לפולין, ולהחליט מכאן האם להשקיע את הזמן והמשאבים הדרושים בבקשה.

איסוף מידע– עם הערכת הזכאות מתחיל שלב איסוף המידע וההוכחות. שלב זה יכול לארוך זמן רב, מאחר ובמקרים רבים תידרש מעורבות של גורמים ורשויות שונות, בארץ ובחו"ל, להשגת המסמכים וההוכחות הדרושות. כחלק מאיסוף המידע יידרשו לעתים שירותים מקצועיים בניהם שירותים משפטיים, חתימת עורך דין נוטריון על אמיתות ומקוריות המסמכים ושירותי תרגום מקצועיים.

הגשת הבקשה– רשויות פולין מטפלות במאות בקשות אזרחות פולנית מדי חודש, ומחמירות במיוחד בהתייחסותן לבקשות שהוגשו שלא על פי הדרישות והנהלים. בקשה שחסרה בפרטים, במסמכים או אינה מפורטת כנדרש לא תזכה להתייחסות ואף עשויה להביא לדחייה,  שתגרום בהמשך לתהליכי ערעור מורכבים ויקרים. חשוב להגיש את הבקשה במלואה, תוך פירוט מלא של נסיבות, שנים ותאריכים והצגת אסמכתאות רבות ככל הניתן. מומלץ מאד שלא להגיש בקשה עצמאית ללא סיוע של משרד המומחה בדיני פולין והנפקת אזרחות פולנית, המביא ניסיון וידע רלוונטי בתחום.

זמן ההמתנה לתשובה מרשויות פולין עשוי לארוך כמספר חודשים, וזאת בהתאם לעומס הנתון ולמורכבות הבקשה.

אישור– קבלת האישור בנוגע לזכאות מרשויות פולין מהווה פתיחה של תהליך בירוקרטי נוסך בדרך להנפקת דרכון פולני כחוק. הליך זה מתבצע בהצגת האישור ובאמצעות ליווי של עורך דין מקומי. בפניה לחברה מקצועית שירות זה יינתן כחלק ממעטפת השירותים הכוללת.

חברתנו מספקת ייעוץ, הכוונה, ליווי וייצוג לישראלים וליהודים מרחבי העולם ומציגה מומחיות שאין שניה לה בהתקשרות עם גורמים רבים בארץ ובחו"ל, בדרך להשגת אזרחות פולנית.

סגירת תפריט